Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi
Gurur Tablosu
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi

Haberler

Güzel haber tez duyuldu! Serap Erdoğan ve Berat Güleryüz’ ün tezleri yayınlanıyor!

2015 yılı mezunlarımızdan Serap Erdoğan ve Berat Güleryüz’ün mezuniyet tezleri Libra Yayınevi’nden yeni çıkan Ayşe Binay Kurultay hocamızın derlediği Büyütece Takılanlar isimli kitapta makale olarak yayınlandı.

20.06.2016

 

Akademisyenlik yolunda ilerlemek isteyen çalışkan ve yaratıcı öğrencilerimizi kutluyor, yeni tez öğrencilerimize “hadi gençler!” diyoruz :)

Şimdi de söz yazarlarımızda...

Serap Erdoğan

         Dördüncü sınıfın ilk dönemi herkes için bir yol ayrımı oluyor sanırım. “Projeciler” ve “Tezciler” olarak bölündüğümüz, birbirimizi yaptığımız işin zorluğuna ikna etmeye çalıştığımız bir süreç başlıyor. Ben bu ayrımda tez yazmayı seçenlerdenim, çok da iyi yapmışım diyorum dönüp bakınca. İki dönemi kapsayan bu süreçte Ayşe Hoca oymakbaşımızdı, ben ve Berat da çekirgelerdik, tembel çekirgeler. İlk defa bu kadar kapsamlı bir sürecin içine girdiğimizden mi, öğrenciliğin şanından mı bilmiyorum zaman zaman tekledik. Ayşe Hoca’nın “Ne durumdasınız gençler?”  mailleriyle toparlanıyorduk. İstediğim merak ettiğim bir konu üzerinde yaptığım Hatırlı Pazarlama (Influencer Marketing) Modelinin Dijital Mecralardaki Uygulamaları başlıklı çalışma, okuldan diğer hocalarımla yaptığım mülakatlarla benim için daha ilgi çekici hale geldi. Tezi tamamlayıp, savunmayı yaptıktan sonra birbirimize “Biti dimi şimdi?” mealinde bakışlar atarken Ayşe Hoca tezlerimizi beğendiğini ve istersek basılabileceğini söyledi. Tezlerimizi gelen revizeler doğrultusunda tekrar düzenleyip, paylaştık. 3 gün önce ajansta enerjim bitmiş çalışırken “Büyütece Takılanlar” geldi, garip bir duyguymuş benim için hem güzel bir anı oldu, hem de başka çalışmalar için motivasyon. Akşam Berat ile kutlama çayı içip, “Ama Ayşe Hoca bize iyi sabretti di mi?” temalı konuşmalar yaptık. İlk buluşmalardan birinde Ayşe Hoca “Research question nerde?” deyince, orda bir yerde olması lazım diye deli gibi tüm dökümanları açtığım o günlerden bugünlere iyi ki tez, iyi ki tez yoldaşım Berat, iyi ki oymakbaşımız Ayşe Hoca!

Berat Güleryüz

        Geçen yıl bu zamanlar Televizyon Dizilerinde Uygulanan Reklam Çeşitleri ve Yeni Yönelimler başlıklı mezuniyet tez konumu seçmiş, outline hazırlamaya çalışıyordum. Tez için yöntem belirlemem ve bir an önce okumalara başlamam gerekiyordu. Tabi henüz araştırma sorumu kesinleştirememiştim. Verilerimi toplamış, onlara öylece bakıyordum. Sonucun nereye gideceğini göremiyordum. Aslında nisan ayına kadar da bilemedim. Her şey son bir buçuk ayda belirginleşmeye başladı. Şimdi hatırlarken gülebiliyorum ama o zamanlar bu kadar eğlenceli değildi. Neyse ki hiç bitmeyen iyimserliğiyle Ayşe Binay Kurultay hocam, hem tez konusunda hem de beni cesaretlendirme konusunda yanımdaydı. Bir şekilde tez bitti ve sunum yapıldı. O gün Ayşe Hoca tezimi “Büyütece Takılanlar” adlı öğrenci tezlerini topladığı derleme kitabına almak istediğini söyledi. Açıkçası sunumdan sonra tekrar tezle uğraşmak, üzerinden geçmek ve kitap için makaleleştirmek o an hiç cazip gelmemişti. Yine Ayşe Hoca`nın hadileriyle o da bitti. Sonra tekrar düzeltmeler geldi ki çok geç görmüştüm. İki gün içinde onları yapmam gerekiyordu. En yoğun çalıştığım bayram öncesi dönemde o düzenlemeyi resmen çığlık atarak bitirmiştim. Bu Cuma günü ise eve geldim, ev arkadaşım kargo geldi sana dedi. Elime aldım kitap ama sipariş falan da vermedim ne kitabı bu nerden geldi diye düşünüyorum. Paketi açınca anladım ancak, o zamana kadar hiç aklıma bile gelmemişti. Yüzümü, bu yazıyı yazarken hiç durmayan o gülümseme sardı. Duyguları tarif etmek için dilde hiçbir kelime yok ki anlatayım. Sadece içimi bir sıcaklığın kapladığını söyleyebilirim. İşin garibi bu yazıyı bile Ayşe Hoca`nın hadileriyle yazmış olmam. Ve itiraf etmeliyim şuan en büyük korkum bu yazıya da bir düzeltme yapmak. Bazı şeyler hiç değişmiyor anlaşılan.

 

 


comments powered by Disqus
Destekcilerimiz