ÖDÜL YAĞMURU 2017-2018
Gökten Kristal Elma Yağdı
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi
Gurur Tablosu
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi

Haberler

Growth Marketing Nedir?

Growth Marketing’i Türkçe’ye, büyüme odaklı pazarlama olarak çevirebiliriz. Türkiye’de fazla bilinmeyen ve kullanılmayan Growth Marketing Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde fazlasıyla popüler olmaya başlayan bir pazarlama modelidir.

17.04.2019

 

Temelinde data’yı barındıran bu modeli, problem kesin ve net yollarla problem çözme, iş geliştirme ve markayı istediği yere en hızlı yoldan ulaştırarak büyümesini sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Buradaki büyümek dijital olarak büyümek. Herkesin elinde bir data var. Bir şekilde bu data’ya ulaşıyoruz. Ama bu data’yı markanın büyümesi için kullanmaya Growth Marketing diyoruz.

 

Growth Marketing temelde birbirini izleyen 5 farklı aşamadan oluşuyor. Şimdi bu beş farklı aşamadan bahsedelim.

 

 Birinci aşamada, markanın büyümeden kastının ne olduğunu tespit ediyoruz. Bunu tespit etmeye kutup yıldızı metriği deniyor. İkinci aşama, ürün/pazar uyumu. Yani ürünümüz büyük pazar için yeterince tatmin edici mi? Markanın ürünü gerçekten ihtiyaca cevap veriyor mu? İkinci aşamada bunun gibi sorulara cevap buluyoruz.

 

 Üçüncü aşamada ise, veri ve analiz üzerine eğiliyoruz. Verilerin yağmur gibi yağdığı bu çağda doğru verileri toplayıp doğru analiz eden markaların büyümesi kaçınılmaz oluyor.

 

Dördüncü aşamada ise huni analizi adı verilen yöntemden faydalanıyoruz. Huni analizinde, tüketicinin web sitemizdeki yolculuğunu inceliyoruz. Google Analytics sayesinde eriştiğimiz datalar huni analizinde bize rehberlik yapıyor. Kullanıcı ana sayfandan, üyelik ekranına nasıl geçmiş, üyelik formunu doldururken nerelerde vazgeçmiş, web sitemizde kullanıcıyı kazandığımız noktalar hangisi? Huni analizi markayı geliştirmek, sorunlarını düzeltmek ve büyütmek için çok önemli bir araç.

 

 Gelelim beşinci ve son aşamamıza, son aşamamızda trafik analizi yapıyoruz. Yani kullanıcının hangi kanallardan, hangi sayfalardan bize ulaştığını tespit ediyoruz. Sonrasında, hangi kanllardan gelen trafik daha verimli, hangi reklamlarımız daha iyi performans gösteriyor, hangi sosyal medya kanalları daha iyi trafik sağlıyor, hangi anahtar kelimelerin sağladığı organik trafik daha başarılı, örneğin hangi blogger’a ait site daha nitelikli ziyaretçi gönderiyor gibi sorulara cevap bularak, bundan sonraki yatırımlarımızı bu analizlere göre daha doğru bir şekilde yapıyoruz. 

Hazırlayan: Can Ayan

 

 


comments powered by Disqus
Destekcilerimiz