Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi
Gurur Tablosu
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi

Haberler

Çok Şey Öğrendik Be Abi!!

Bu sene Kristal Elma’da 40 ödül ile "en çok ödül alan 2. ajans" ünvanına sahip Tribal Worldwide İstanbul’un kreatif direktörü ve okulumuzun hocalarından Arda Erdik ile Kristal Elma süreci ve sonrası hakkında sıcak ve geleceğin reklamcı adaylarını aydınlatacak bir röportaj yaptık.

13.10.2016

 

Tribal Worldwide İstanbul reklam ajansının son yıllarda artan başarısını neye borçlusunuz?

Tribal Worldwide İstanbul 4 yıl önce yeniden bir yapılanmaya giderek gerçek anlamda her mecrada kreatif hizmet verebilen bir “yeni nesil ajans”a dönüşmüştü. O günden bu yana çalışmalarımızın meyvelerini de son yıllarda toplamaya başladık. Bu yıl 1’i Büyük Ödül toplam 40 ödül kazandık ve en çok ödül kazanan 2. ajans olduk. Tüm bu ödülleri de 8 ayrı müşterimize yaptığımız 16 farklı kampanyayla almamız ayrıca değerli.

Geçen yıl da Kristal Elma’da Büyük Ödül kazanmıştık. 2 yıl üst üste Büyük Ödül kazanmak her ajansa nasip olmuyor. Tüm bunlar iyi ve yeni işler yapma sevdalısı iyi ve yeni insanların bir araya gelmesiyle oldu.

 

 

Kristal Elma’ya başvuru süreci nasıl geçti ?

Çok yoğun bir yıl geçirmiştik. Kristal Elma başvuru zamanı geldiğinde yarışmaya sokabileceğimiz hangi işlerimiz var diye dönüp baktığımızda elimizin dolu olduğunu gördük. Toplam 89 başvuru yaptık ve bunların 40’i ödülle döndü. %45 başarı çok çok yüksek bir oran. Bunun için de ayrıca mutluyuz.

 

 

Yarışmadan önce beklentiniz bu kadar büyük müydü ? 

Her yarışma öncesi aramızda konuşuyoruz tabi. Tahminler yürütüyoruz. “Şu şu işlerimiz ödül alır. Şu şu işlerimiz güzel ama o kategoride daha güçlü işler var.” diye. Başarılı bir yıl geçireceğimizi umuyorduk ama tahminimizden büyük bir başarı oldu.

 

Bir işin ödüllük olup olmadığını hangi kriterlere bakarak yorumluyorsunuz ?

Ben kreatif direktör olarak sezgilerime güveniyorum. Yeni, yapılmamış, insanda büyük duygular uyandıran her işin ödül şansı oluyor. Jüriye “Böyle bir şeyi ilk defa görüyorum... Güzel bir fikri ne kadar güzel işlemişler... Ne kadar komik bir fikir...” vb. cümleler kurdurmanız gerekiyor.

 

Sizce bu yılın en başarılı reklamı hangisiydi ? (Tribal veya diğer ajanslar olarak)

Bizim ajansın en başarılı işi 3 yıldan fazladır devam ettiğimiz Vodafone’un Beşiktaş sponsorluğu kampanyasıydı. Zaten Vodafone Arena’nın açılış kampanyası “ÇOK BEKLEDİK BE ABİ” ile de Büyük Ödül kazandık.

Diğer ajansların işlerinden A101 kampanyasını basit ve komik buluyorum. Axe’ın One Song Stand kampanyası çok “yeni dünya işi”ydi. Yine birkaç yıldır devam eden “Meyhanedeyiz.biz” kampanyasının yeni işleri de güzeldi. Tüm bu kampanyalar da birçok ödülün yanı sıra birer Büyük Ödül kazandı zaten.

 

 

Son olarak Tribal Worldwide İstanbul için 2016’yı bir cümle ile özetlemek gerekirse o cümle ne olur?

Çok çalıştık be abi!

 

 

Vodafone Arena / Çok Bekledik Be Abi işi ile Medya Dalında Büyük Ödül, Sponsorluk Uygulaması Kategorisinde Kristal Elma, Ürün ve Hizmet - Diğer Kategorisinde Gümüş Elma, Film Dalında Kültür ve Sanat, Spor, Hobi Kategorisinde Bronz Elma;

 

 

 

 


comments powered by Disqus
Destekcilerimiz