Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi
Gurur Tablosu
Reklamcılık Bölümü | Kadir Has Üniversitesi

Haberler

Atölyeden Çıkan Ödül Avcısı

Kristal Elma’da kazandığı ödüllerle göğsümüzü kabartan ödül avcısı Eray Cankır ile Kristal Elma süreci hakkında küçük bir röportaj yaptık.

27.10.2016

 

Eray Cankır okulumuzda öğrenciyken edindiği ödül kazanma alışkanlığını sektörde de devam ettiriyor. Eski öğrencimiz, reklamcı adaylarına Kristal Elma süreci hakkında ipuçları verdi. 

 

 

1-Bu sene Kristal Elma’da  kristal, gümüş ve bronz elmalar kazandınız. Ödüllük fikir bulma süreciniz ve başvuru süreciniz nasıl geçti ?   

Teoride özgün fikir bulmanın onlarca formülü var. Pratikte bir işe yaradığını ben şimdiye kadar görmedim Fakat benim gözlemlediğim kadarıyla bu iş tamamen çok fazla alternatif üretmekten geçiyor. Mesela bizim bu sene ödül almayan, fakat çok güvendiğimiz onlarca iş vardı. Çok fazla alternatif ürettiğinde herkese hitap edecek bir fikir muhakkak aralarından çıkıyor. Ayrıca ödül almayan fikrin neden almadığını, neresinde eksik/eksikler olduğunu gözlemleme fırsatın oluyor.   

  

2-Okulumuzda öğrenciyken de bir çok ödül kazandınız, Kristal Elma’da ödül kazandığınızda neler hissettiniz?  

Yaptığın işin beğenilmesi, takdir görmesi her meslek için dünyanın en güzel duygularından biri. Bu sadece Kristal Elma olmak zorunda değil. Youtube’da güzel bir yorum, Facebook’ta bir like, Twitter’da yaptığın iş hakkında söylenmiş güzel bir söz, hepsi aynı etkiyi yaratıyor.  

  

3-Eskiden sizin de bulunduğunuz sınıflarda, koridorlarda sizin gibi başarılı bir reklamcı olmak isteyen geleceğin reklamcı adaylarına neler söyleyebilirsiniz?  

Bir işte en az bi’ 10 sene geçirmemiş birinden tavsiye almasınlar mesela. O yüzden tavsiye vermek pek haddime değil. Kendi adıma söylemek gerekirse, daha önce de dediğim gibi çok fazla alternatif üretmeye ve kendini tekrarlamayan işler yapmaya çalışıyorum. Öte yandan doğru zamanda, doğru insanların yanında bulunmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Şu an birbiriyle çalışmaktan keyif alan insanlarla dolu bir ekipteyim. Bence en önemlisi de bu.   

  

4-Sektöre girdiğiniz  ilk zamanlarda Kadir Has Üniversitesi mezunu olmanın avantajlarını gördünüz mü ?   

Bölümün güzel bir dönemine denk geldik. Şimdi çok daha güzel bi’ hal aldı. Bizim dönemimizde  atölye’nin kurulmasıyla birlikte çok daha fazla pratik yapma imkanımız oldu. Öğrenmenin sonu yok tabii ki ama işe 1-0 önde başlamak güzel. Atölye bu açıdan çok güzel bir fırsat.   

  

5-Semih Türkmen’le Kadir Has Üniversitesi’ndeyken çok yakın arkadaştınız şimdi sektörde rakipsiniz, birbirinizin işlerini gördüğünüzde neler düşünüyorsunuz ?   

Rakibim değil, kardeşim o benim.

 

 


comments powered by Disqus
Destekcilerimiz